2020 ‘da Gezilecek Yerler – Gezi, Seyahat Önerisi

Yaşadığımız topraklar, tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir çok kültürü içinde barındırmış bir geçmişe sahip.  Medeniyetler her dönem bu topraklara adeta imza niteliğinde kendilerinden bir çok yapı inşa etmiştir.

Ülkemiz doğusundan batısına bir çok yerinde tarihi yapılarıyla ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeye hazır bir turistik bölge özelliği taşıyor. Her mevsim gezebileceğiniz bir çok gezilecek yerler mevcuttur.

Bu yazımda gezilecek yerler diyince aklınıza gelen yerler dışında biraz tarih ve doğal güzellik kokan keşfedilmeye yerleri listeledim.

İşte 2020’da Gezilecek Yerler – Gezi, seyahat önerisi, Halikarnas Mozolesi

Gezilecek Yerler

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’ta yaptırılmış, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini andıran oldukça büyük boyutlardaki mezar.

Nemrut Dağı

Gezilecek Yerler

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Gezilecek Yerler

Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya bölgesinde bulunan, kayalara oyulmuş şehir. Kapadokya’nın jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlardan oluşur.

Uzungöl

Gezilecek Yerler

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik mahalle. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Sümela Manastırı

Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı, Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan deresinin batı yamaçlarında Kara tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumela’dır.

İshak Paşa Sarayı

Gezilecek Yerler

İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubayazıt’ın 5 kilometre uzağında bulunan bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunur. Kürt yazar ve bilim adamı Ahmed-i Hani bu sarayda katiplik yapmıştır.

Kurşunlu Şelalesi

Gezilecek Yerler

Kurşunlu Şelalesi, Antalya-Isparta karayolunun 24. km’nden sola dönülerek 7 km devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir. Kurşunlu Şelalesi’ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır.

Damlataş  Mağarası

Gezilecek Yerler

Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesinde deniz kıyısında bir mağaradır. Alanya şehir merkezine 3 km uzaklıkta ve tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında bulunmaktadır. 1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur.

Celsus Kütüphanesi

Gezilecek Yerler

Celsus Kütüphanesi, İzmir, Selçuk’a bağlı Efes’te bulunan bir kütüphane kalıntısı.İlk Çağ Uygarlıklarından olan İyonya döneminde inşa edilen kütüphane iki katlıdır. Zamanında 14.000 kadar kitaba evsahipliği yaptığı düşünülmektedir.Mevlana Müzesi

Gezilecek Yerler

Mevlana Müzesi, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. “Mevlana Türbesi” olarak da anılır. denilen Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı üzerine yapılmıştır.

Rumeli Hisarı

Gezilecek Yerler

Rumeli Hisarı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi’nde bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Burası boğazın en dar noktasıdır.