Akvaryum Nasıl Yapılır? Akvaryum Kurulumu Resimli Anlatım

Akvaryum Nasıl Yapılır? Akvaryum Kurulumu Resimli Anlatım

Evde akvaryum yapımı, akvaryum nasıl yapılır, akvaryum camı nasıl olmalı? Akvaryum kurulumu

Uzun süredir akvaryum hobisine gönül vermiş biri olarak bu yazımızda evdeki imkanlarwla uygun bütçeli cama cam Akvaryum nasıl yapılır anlatacağım.

Konuya başlamadan önce sizde evinizde doğadan bir parça istiyorsanız Bitkili Akvaryum Kurulumu – Bitkili Akvaryum Nasıl Kurulur? yazımı inceleyebilirsiniz.Akvaryum Konumu ve Sehpası

İlk olarak değineceğim konu akvaryumunuz için evinizde yada iş yerinizde uygun konumu belirlemek ve ona uygun bir sehpa seçmek.

Akvaryumunuzu pencere kenarları gibi çok güneş alan yerler, gürültülü yerler, hava akımının sürekli olduğu yerlere koymamalısınız. Hem balıklarınızın sağlığı açısından hemde akvuryum temizliği açısında uygun bulmuyoruz.

Uygun konumu belirledikten sonra istediğiniz akvaryum ölçülerine uygun bir sehpa belirlemek olacaktır. Sehpanız ne akvaryum boyutundan küçük ne de çok büyük olmalıdır. Ayrıca akvaryum ağırlığınıda göz önün bulundurarak sağlam bir sehpa belirlemelisiniz.

Yapmak istediğiniz akvaryum ölçülerinden kaç litre su kapasitesi alacağını aşağıdaki hesaplama ile öğrenebilirsiniz.

XYZ/1000= litre

Yani taban ölçüleri çarpı yükseklik/ 1000 = litre

Akvaryum kurulumunda gerekli malzemeler,

Taban, ön ve arka, sağ ve sol yan camlar.

Akvaryum-Nasıl-Yapılır

60x60x40 bir akvaryum için sağ ve sol yan camlar kullanılacak cam kalınlığına göre yani ben 8mm kullanıcam genişlikleri 16mm düşük olacak (Belirlediğiniz ölçülere göre)

Silikon (Anti-Bakteriyel salınım yapmayan silikon olmalı)

Kağıt bant

Akvaryum camı nasıl olmalı?

Akvaryum ölçülerini belirlediğinize göre ona uygun cam kalınlığını yine arama motorunda hesaplama araçları mevcuttur. Uygun cam kalınlığı akvaryumunuzu sağlam ve uzun ömürlü kullanmanızda yararlı olacaktır.

Camcıdan camlarınızı kestireceğiniz zaman cam kenarlarına mutlaka rodaj yaptırın.

Rodaj, cam kenarlarının keskinliğinin giderilmesi ve darbelere karşı korur.

Akvaryum Camı Silikonlama İşlemi – Akvaryum nasıl yapılır?

Camlarınızıda kestirdiğinize göre artık başlayabiliriz.

Silikonlama işlemine başlamadan önce camlarınızın kenarlarında boşluk kalacak şekilde kağıt bant yapıştırmanız, silikonlama işlemi sonrasında temiz bir yüzey sağlar.

Aşağıdaki resimde örneği mevcuttur. Cam kenarı ve bant arasında cam kalılığını ve 5, 6mm boşluk kalacak şekilde bant yapıştırınız.

Akvaryum-Nasıl-Yapılır

Tüm camlarınızı bu şekilde bantladıktan sonra silikonlama işlemini ön ve arka camlar, sağ ve sol camlar, taban camının üzerine oturacak şekilde olmalıdır. Yani tüm camlar taban camının üzerinde olmalıdır.

Akvaryum-Nasıl-Yapılır

İlk olarak sağ camın kenarlarına silikon çekiniz ve tabana oturtunuz. Bu işlemi yaparken yardıma ihtiyacınız var. Bir kişi silikonladığınız camı tutarken sizde ön yada arka camı aynı şekilde silikonlayıp taban ve sağ camla birleştiriniz. Birleştirdiğiniz camları kenarlarına kağıt bant yapıştırabilirsiniz. Kağıt bant düşmesini engelleyecektir.

Daha sonra sol camı ve arka camıda aynı şekilde silikonlayıp birleştiriniz.

Tüm camlar birleştikten sonra akvaryum içinde silikon sürdüğünüz kenarlara tabandan başlayarak yukarı doğru sıyırma yöntemi ile bir çay kaşığı yada parmağınız ile bastırarak çekiniz. Bu işlem silikon sürdüğünüz bölgedeki hava kabarcıklarını ve boşlukları kapatacaktır. Aynı işlemi tüm bölgelere yapınız.

Akvaryum-Nasıl-Yapılır

Akvaryumunuzu hava alan serin bir yere bırakınız. Silikonların kuruması ve sağlam bir şekilde yapışması için 2 gün bekleyiniz.

Akvaryum Temizliği

Akvaryumunuzu su ile doldurup tuz ekleyiniz. 2 yada 3 gün yeterli olacaktır. Zararlı bakterileri, kimyasal maddeleri tuz temizleyecektir. Daha sonra bol su ile durulayınız.

Artık akvaryumunuz hazır.

Akvaryum-Nasıl-Yapılır

Akvaryumda Işıklandırma

Elektrikçilerde 20,40,60,90,120cm gibi birçok ölçüde hazır çubuk ledler satılmaktadır.

Akvaryum-Nasıl-Yapılır

Yada power led, cop led şerit, led gibi ledleride bir kapak hazırlayarak elektrikçide yaptırabilirsiniz. Forumlarda birçok dıy sistemler mevcuttur.

Bitkili bir akvaryum kuracaksanız bitki gelişimi için kelvin değerlerine mutlaka dikkat ediniz.