Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan başarıya ulaştıracak tavsiyelerAmazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan başarıya ulaştıracak tavsiyeler.

Dünyanın en zengin milyarderi Amazon’un kurucusu Jeff Bozos’a göre başarıya ulaşmak için önemli tavsiyeler yazımızda. 

Jeff Bezos Hayatı

Eğitim hayatını başarılı bir şekilde bitirip Fitel firmasında işe başladı. Kısa sürede teknoloji ve iş geliştirme alanlarında müdür yardımcılığına yükseldi.

Kariyeri boyunca başkan yardımcısı olarak bazı şirketlerde çalıştı.

D. E. Snaw şirketinde müdür yardımcılığı görevi sırasında, araştırmaları neticesinde şirketinin internetdeki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi. Kabul edilmeyince istifa edip kendisi bu işe girişti.

Dünyanın daha önce görmediği ilk şeyi kurdu. İnternet üzerinden alışveriş şirketi amazon.com kurdu. Markasının ilk harfinin ”A” olmasını özellikle isteyen Jeff sözlükte a harfi ile başlayan kelimeleri araştırırken büyük Amazon nehri ve ormanını bulmuş. Şirketinin büyük yerlere gelmesini istemesiyle bu isimde karar kılmıştır.

Amazonun kurucusu Jeff Bezos’tan başarıya ulaştıracak tavsiyeler

Peki Jeff ‘e göre başarısının sırrı nedir? Onu bu kadar başarılı yapan nedir?

İşte Jeff Bezos’ a göre sizi başarıya ulaştıracak altın değerinde tavsiyeler.

Jeff ‘e göre başarı;

1- Uzun vadeli düşünmek

İster yeni bir işletme isterse bir ürün olsun, icat etmeniz gerekiyor“ diyor Bezos. “Eğer icat edecekseniz, bu deney yapacağınız anlamına gelir ve uzun vadeli düşünmeniz gerekir. 

Uzun vadeli düşünmek zor olabilir. İşlerinizin yolunda gitmediği zamanlarda olabilir. Ama önemli olan panik yapmadan sabırlı olmayı bilmek. Gerçeğe odaklanıp en başından ne yapmak istediğiniz hakkında açık ve net olmak. Bu süreci atlatmanın tek yolu uzun vadeli bir yol çizip bu yolda kararlı ve emin adımlarla ilerlemek.

“Adımları atlayamazsın. Bir ayağını diğerinin önüne koymalısın. Her şey yolunda. Kısayol yok”

2- Müşteri odaklı olun

“Müşteri odaklı olun. Bir çok şirket müşteriden ziyade rakiplere odaklı olur.”

Bir çok şirket müşteri beklentilerine, müşteri ihtiyaçlarına odaklanmaları yerine rakiplerine odaklı olup, çalışmalarını bu yönde yapıyorlar. Adeta bir yarışa girip müşteri odaklı üretmek yerine karşılıklı yarışa giriyorlar. Kalıcı olmak istiyorsanız müşteri odaklı olun.3- Yetenekli iyi bir ekiple çalışın

“Yetenekli genç mezunlar edinin”

Mümkün olan en iyi ekiple çalışın. Genç girişimciler edinin. Her zaman çevrenizde yetenekli iyi bir ekip var ise eleştirel düşünmeyi, farklı değerlendirme raporları ve bir çok yeni fikir sizinle demektir. Bu şekilde kendinizi geliştirirsiniz.

4- Hatalarınızdan öğrenin

“Başarısızlıktan öğrenme, vaat etmek ve pratik yapmaktan daha zordur. Bir kararla uğraşırken, Amazon Hikayesini ve onun birçok başarısızlığını hatırlatmalı mıyım?”

Jeff kariyeri boyunca bir çok hata yaptığını söylüyor. Önemli olanın başarısızlıklarından ders çıkardığıdır.

Risk alın. Başarısızlığı kabullenip yeniden üretin. Sürekli deneyin. Ve alçak gönüllü olun.

“Adım adım cesurca”

5- Sabit durun

“Liderlerin mahkumiyeti vardır ve inatçıdır. Sosyal uyum uğruna uzlaşmazlar. Bir karar belirlendikten sonra, tamamen taahhüt ederler. ”

Öncelikle kendinize bir yol haritası belirleyin. Çizginizden sapmadan sabit duran prensipleriniz olsun.