Astronotların Kıyafetleri Neden Beyazdır ?

Astronotların Kıyafetleri Neden Beyazdır ?

Astronotların kıyafetleri neden beyazdır?, Astronot kıyafeti özellikleri, Astronotlar neden özel kıyafet giyer?

Astronotların kıyafetleri neden beyazdır

Uzay koşulları dünyamızdan çok farklı koşullara sahiptir. Gerek ani ısı değişimleri, güneşten gelen zararlı ışınlar gibi birçok etken astronotların mesleğini riske atıyor. Peki tüm bu etkenler için üretilen koruyucu kıyafetleri neden beyazdır? Astronotların kıyafetleri neden beyazdır?

Uzay çalışmalarının ilk yürütüldüğü zamandan beri günümüze kadar değişmeyen astronotların saha kıyafetleri neden beyaz renktedir?

İşte Astronotların kıyafetleri neden beyazdır? Başlığı ile açıklıyoruz.

Astronotların kıyafetleri neden beyazdır

Astronot kıyafeti özellikleri

Beyaz rengin yansıtıcı özelliği

Astronotlar saha görevleri esnasında bulundukları ortam nedeni güneşten gelen zararlı ışınlara direk maruz kalıyorlar. Özel olarak üretilen görev kıyafetleride bu ışınları geçirmeyen özel maddeden üretiliyor. Beyaz renginin ışınları yansıtıcı özelliği nedeni ile tercih ediliyor.Beyaz rengin ani ısı değişimlerinden koruması

Uzay ortamında değişken ısı koşulları astronotlar için hayati risk taşıyor. Özel olarak üretilmiş beyaz renk saha kıyafetleride, beyaz rengin yüksek ve düşük ısı koşullarında ısıyı dağıtıcı özelliği nedeni ile astronotların etkilenmemesini sağlıyor.

Beyaz renk daha seçici ve algılanabilir

Yapılan çalışmaların daha kolay fark edilmesi, uydu görüntülerinde astronotların çıplak gözle fark edilmesi açısından beyaz renk tercih ediliyor.