Bitkili Akvaryum Kurulumu – Bitkili Akvaryum Nasıl Kurulur?Bitkili Akvaryum Kurulumu – Bitkili Akvaryum Nasıl Kurulur?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda uzun yıllar akvaryum hobisi ile ilgilenen biri olarak akvaryum hobiciliğin de bir üst seviye olan lowtech ve hightech bitkili akvaryum kurulumu hakkında bilgi ve tecrübelerimi konu başlıklarına bölerek anlatmaya çalışacağım.

Bitkili akvaryum kurulumu, bitkili akvaryum nasıl kurulur?, Bitkili akvaryum kurulumu nda dikkat edilmesi gereken kurallar, Bitkili akvaryum kurulumu nda püf noktalar nelerdir? İşte yazımızda…

Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitkili akvaryum kurulumunda bilgi edinme ve ön hazırlık

Öncelikle akvaryum hobisi ile ilgileniyorsanız bu hobiye herkes gibi sizde 1 fanus yada küçük bir akvaryum ve birkaç adet japon balığı ile başlamışsınızdır. Bende zaman geçtikçe daha farklı balık türleri ve akvaryum modellerini merak ettim. Zaman zaman farklı modellere geçiş yaptım. Öncelikle belirtmek istediğim önemli bir konu var. Bitkili akvaryum kurulumu na başlamadan önce gerekli bilgiyi ve ön hazırlığınızı mutlaka yapmalısınız. Bu yazımda elimden geldiğince birçok detaya değinmeye çalışacağım. Ama siz yinede bu konu ile ilgili birçok araştırma yapınız. Gerekli bilgileri öğrendikten sonra, sisteminizde oturduktan sonra herşey kolay olacaktır. Bitkili akvaryum modelleri lowtech ve hightech yani kendi kendini idare edebilen dışardan az destekli akvaryumlarda sistemin oturması için ve tam işlevini yerine getirmesi için biraz zaman gerekecektir. Tabi ki çalışmada gereklidir. Tüm bunları sonunda evinizde yada iş yerinizde doğallığıyla göz kamaştıracak. Karşısına geçip huzur içinde izlemenin tadını çıkaracaksınız. İşte bende bu yüzden bitkili akvaryum modeline geçiş yaptıktan sonra bırakamadım. Artık konumuza geçelim…

Bitkili Akvaryum Kurulumu nda Lowtech ve Hightech nedir?

Hightech: Yüksek teknolojili tank. Tüm takviyelerin üst düzeyde olduğu akvaryum modelidir. Hazır co2 tüpleri, yüksek kelvin değerlerde ışıklandırma, iyi bir filtrasyon sunan sistemdir. Bitki çeşitliliğinin zengin olduğu aynı zamanda maliyetli bir sistemdir.

Lowtech: Dışardan gübre ve co2 takviyelerinin az olduğu düşük ışıklandırma ile çalışan kendi kendini idare edebilen sistemlerdir. Tabi bu şartlarda bitki çeşitliliği çok zengin değildir.

Biz bu yazımızda iki modeldende sistemler alıp farklı bir model uygulayacağız. Mesela co2 takviyesinde tüplü sistem kullanmayıp evde kendi hazırladığımız mayalı sistemler kullanacağız.Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitkili Akvaryum Kurulumu nda Akvaryum Seçimi

Eğer bir akvaryumunuz yoksa kendi akvaryumunuza yapmak istiyorsanız Akvaryum Nasıl Yapılır? – Akvaryum Kurulumu – Resimli Anlatım yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bitkili akvaryum kurulumu nda çıtalı kapaklı yada ön camı oval akvaryumlar görsel açıdan pek tercih edilmez.

Doğallığın ön plana çıkması için akvaryumunuzunda sade olmasından yanayım. Biz buna cama cam akvaryu m diyoruz. Kenarlarında çıta olmayan ve üstü açık akvaryumlar.

Akvaryum Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum ölçüleri yine sizin zevkinize kalmıştır. Kullanacağınız sehpaya uygun ölçülerde olmalıdır.

Bitkili akvaryumlarda en çok tercih edilen ölçüler taban, yükseklik ve enin birbirine yakın olduğu ölçülerdir. Yani 60x60x40 ölçüsü ideal bir ölçüdür. Yüksek bir akvaryumda arka plana uzun sazlık bitkilerde kullanabilirsiniz. Ortalama ölçüler 40cm,60cm dir. Daha fazlası ışıklandırmada yetersiz kalabilir. Işık tabana yetersiz ulaşır. Yine akvaryum camının kalınlığını ve camların rotajlı olmasına dikkat ediniz.

Bitkili Akvaryum Konumu

Pencere kenarları gibi güneş ışığı alan yerler akvaryumunuzun kontrolsüz bir şekilde yosunlaşmasına alg oluşumuma sebep olur. O yüzden tercih etmiyoruz. Yine hava akımının çok olduğu, gürültünün çok olduğu yerler balıklarınızın ve akvaryumunuzun sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu tür yerler akvaryum konumu için tercih edilen yerler değildir.

Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitkili Akvaryum Kurulumunda Canlı Seçimi

Öncelikli olarak canlı seçiminden başlamalısınız. Hemen gidip bir petshoptan balımlarımızı alın demiyorum. Akvaryumda besleyeceğiniz balıklar hakkında araştırma yapmalısınız. Tek bir tür dışında farklı türler besleyecekseniz türler arasında uyuma dikkat ediniz. Bazı balık türleri agresif davranışlar gösterebilir yada bazıları aynı cinsiyetle birarada yaşayamaz bu gibi birçok örneği mevcuttur.Canlı doğuranlar, tetralar, sazansıgiller, omurgasızlar, labirentliler, kedi balıkları gibi canlı türleri bitkili akvaryumlarda tercih edilen türlerdir. Her türün üreme şekilleride farklıdır. Ayrıca bazı türlerde sayı olarak birden fazla oşması gerekir. Örneğin, tetra türleri tek başına yaşayamayan sürü halinde bakılması gereken balıklardır.

Canlı türlerini belirlerken akvaryumda bulunduracağınız bitkilerle olan uyumuda önemlidir.

Bunun gibi türler hakkında araştırma yapıp canlı türlerinizi belirleyiniz.

Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitkili Akvaryum Kurulumunda Bitki seçimi

Akvaryumda bitki seçimi ön, zemin, arka şeklinde üç kısımda değerlendirelim.

Zemin bitkileri glossostigma, parvula, mosslar gibi zeminde yayılan adeta çim görüntüsü veren türlerdir. Zemin bitkisi kullanımı bitkili akvaryumların vazgeçilmezidir.

Ön bitkiler, akvaryumda ön tarafta kullanacağınız bitkilerdir. Çiçekli bitkiler, gövdeli bitkiler, rizomlu bitkiler tercih edebilirsiniz.

Arka bitkileri, akvaryumda arkada kullanacağınız bitkilerdir. Akvaryumunuzda görsel açıdan ön ve orta taraflarda sık bitkiler kullanmayınız. Hem balıklarınızın yüzme alanları olsun hem de görsel alan açıklığı açısından faydalıdır.

Arka planda kullanacağınız bitkiler sazlık bitkileri gibi uzayan bitkiler olabilir. Tilki kuyruğu, anubias barteri, balansae, vallisneria americana gibi uzun boylu bitkiler balıklarınız ve yavrularınız için saklanma, dinlenme alanı oluşturacaktır.Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitkili Akvaryum Kurulumunda  Dekorasyon

Bitkili Akvaryum kurulumu aşamasında dekorasyon yapacağınız zaman susuz bir şekilde kaya,kum, köklerde tasarım yapılması gerekir. Buna hardscape denir. Bu şekilde istediğiniz gibi değişiklik yaparak dekorasyonu hazırlayabilirsiniz. Yine kaya, kütük ve mango köklerinizi sabitlemeniz gerekir.

Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitki Akvaryumunda Taban malzemesi

Bitkili akvaryum kurulumu nda, bitkilerinizin gelişimi için en önemli nokta taban kurulumudur. Taban malzemeniz mineral değeri ne kadar yüksek ise bitkilerinizin gelişimi sağlıklı olacaktır.

Bitkili akvaryum kurulumu nda birçok kum çeşidi kullanılmaktadır. Bunlar, dere kumu, lav kırığı, hagen kum gibi…

Benim tercihim her zaman hagen kumdan yana oldu. Siyah rengi bitkilerin yeşilliği ile buluştuğunda güzel bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca mineral değeri yüksek bir kumdur.

Gelelim taban kurulumuna,

Taban kurulumunda birçok hazır gübre ve takviyeler mevcuttur. Ben size kendi tarifimi yazacağım.

Gerekli malzemeler,

Yumurta kabuğu: Kurutup toz haline getiriniz.

Bitki torfu: Çiçekçilerde satılan saksı çiçekleri için torf. Bir paketin 3/1 kadar.

Tablet gübre: Petshoplarda yada internetten alabilirsiniz. Misket gübrede olabilir.

Hagen kum: Akvaryum tabanını 5cm kaplayacak miktarda.

İnce kum: İnce tanecikli kum. Deniz kumuda olabilir.

Öncelikle tüm malzemelerinizi iyice yıkayınız. En alt akvaryum tabanına ince kumunuzu dökünüz. Buradaki amaç hagen kum iri tanecikli olduğu için bitki kökleriniz sağlam ve sıkı tutunamayabilir. En alt tabaka ince tanecikli olduğu için hem köklerin tutunması için hemde tabanın hava alması için kullanılmalıdır. Daha sonra yumurta kabuğu tozunu ve bitki torfunuzu çok olmayacak şekilde tabana serme yöntemi ile dağıtınız. Üstüne bir miktar hagem kum döküp kumu yayınız. Daha sonra tablet gübrelerinizi belirli aralıklarla yerleştirip üstüne geriye kalan tüm hagen kumu dökünüz. Tabanı önden arkaya doğru eğimli yaparsanız akvaryuma derinlik hissi kazandırırsınız. Tabanımız hazır.

Not: Birçok taban malzemesi mevcut örneğin lav kırığı, dere kumu gibi malzeler de tercih ediliyor.Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitki Akvaryumunda Aydınlatma

Bitkili akvaryumlarda bitki gelişimi ve fotosentez için aydınlatma çok önemlidir. Birçok bitkili akvaryumlar için hazır aydınlatma sistemleri mevcuttur. Bunları tercih edebileceğiniz gibi kendinizde tasarlayabilirsiniz. Elektrikçilerde satılan çubuk ledler, cop led, power ledler kullanılarak tasarlanabilir. Forumlarda birçok dıy sistemler mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken konu, gereken ışık miktarı akvaryum toplam su kapasitesinin yarısı kadar yani 100litrelik akvaryum için 50wattlık ışık gereklidir. Işık renkleri bakımından soğuk beyaz rengini tavsiye ederim. Bunum sebebi içinde birçok ışık kelvinini barındırmasıdır. Bitki gelişimi için kullanacağınız aydınlatmanın kelvin değerleri bitki gelişimi için önemlidir. Bu konu çok detayları olan ayrıntılı bir konudur. Hala birçok akvarist tarafından farklı yöntemler denenmektedir. Işık değerleri bitki gelişiminin yanı sıra alg sorununuda beraberinde getirir. Bu konuda kendi aydınlatmanızı tasarlayacaksanız bu detaylara dikkat ediniz. Günde ortalama 8 saat aydınlatma yeterlidir. Ayrıca aydınlatma süreleri günün belli saatleri arasında olmalı değişmemelidir.

Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitki Akvaryumunda Co2 ve difüzör

Yine bitki gelişimi için aydınlatma, taban gübreleme ile beraber co2 karbondioksit takviyeside gereklidir.Bildiğiniz gibi bitkiler fotosentez yaparak oksijen ve karbondioksite ihtiyaç duyarlar. Akvaryumdada co2 ihtiyacı dışarıdan müdahale ile takviye edilmelidir. Bunun için co2 tüplü sistemler mevcuttur. Ama bu sistemler çok pahalı sistemlerdir. Burada birçok akvaristin kullandığı mayalı dıy sistemi anlatacağım.

Gerekli malzemeler,

2,5lt pet şişe

Kuru maya

Limon suyu

Şeker

Hava hortumu

Difüzör

Hazırlık aşaması

1,5 su bardağı toz şekeri şişeye dökünüz.

3 su bardağı su ekleyiniz. Dinlenmiş oda sıcaklığında, bi miktarda akvaryum suyundan aşılayabilirsiniz.

Bir çay bardağına boğumuna kadar su ekleyip 2 çay kaşığı kuru mayayı ekleyiniz. Ve iyice karıştırınız.

Şişedeki şekerli suyu eriyene kadar çalkalayınız.

Mayalı suyu şişeye dökünüz ve birkaç damla limon suyu damlatınız. Sistemin erken başlaması için.

Birkaç saat sonra co2 çıkışı başlayacaktır.

Kapak hazırlama,

Hazır satılan kapaklar mevcuttur bunları tavsiye ederim. Co2 çıkışında sızıntı olmaması ve daha sağlam olması için bu hazır kapakları kullanabilirsiniz

Bitkili Akvaryum Kurulumu

Yine şişe kapağına hortum çapında delik açıp hortumu geçirip kenarlarını silikonlayarak kullanabilrsiniz.Difüzör

Difüzör co2 nin akvaryum içinde suda parçalanıp partiküllerine ayrılması için kullanılmalıdır.

Hazır difüzörler mevcuttur. Ve daha uzun ömürlü ve sağlıklı oldukları için tercihimdir. Forumlarda dıy sistemlerdende tasarlayabilirsiniz.

Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bitki Akvaryumunda Filtre

Filtre, suyu kalitesinin bozulmaması ve yararlı bakterileri bir arada tutan su temizliğini sağlayan cihazlardır.

Bitkili akvaryumlarda dış filtre tercih edilmelidir.

Şelale filtre kullanılmamalıdır. (Su içerisindeki CO2 nin uçmaması için)

Yine akvaryum içinde çok akıntı olmamalıdır.

Filtre çıkışını cam kenarlarına çeviriniz. Doğrudan bitkilerin yada canlıların üzerinde olmamalıdır.

Bitki Akvaryumunda Isıtıcı

Bitkili akvaryumlarda akvaryumdaki bitkilerin ısı şartları, canlı türlerinin ısı şartları göz önüne alındığında akvaryum ısısını ayarlamak zordur.

Ben doğallıktan yanayım. Akvaryumdada doğallık olmalıdır. Canlılarınız ve bitkileriniz değişen ısı değerlerine alışmalıdır. Mevsimlere gece gündüze alışmalıdır. Aynen doğadaki gibi. O yüzden ani ısı değişimleri olmaması şartı ile ısıtıcı kullanmayınız.

Günlük haftalık aylık bakımlar

Günlük bakımınız akvaryum içine gözlemlemenizle bitiyor.

Akvaryum içinde olağan dışı bir durum varmı, balıkların hareketleri olağanmı bunların kontrolüdür.

Haftalık bakım, akvaryum suyunun 4/1 birini dinlendirilmiş oda sıcaklığında su ile değiştiriniz. Co2 çıkışını kontrol ediniz. Dip temizliği bitkili akvaryumlarda çok az yapılır. Bitkiler için tabana yayılan dışkı ve yem artıkları gübre olacaktır. Haftalık camlarda oluşan algleri silebilirsiniz.

Aylık bakım, az miktarda dip temizliği yapılmalıdır. Ve dış filter temizliği yapılmalıdır. Dış filtre temizliğinde yapılöası gereken önemli nokta filtre içerisindeki malzemelerin akvaryum suyu ile temizlenmesidir. İçerisindeki yararlı bakterilerin kalması içindir.

Bu yazımda bitkili akvaryum nasıl yapılır ve Bitkili akvaryum kurulumu nu bilgi ve tecrübelerim doğrultusunda anlatmaya çalıştım. Buradaki yazılanlar tecrübelerimdir. Daha farklı yöntemlerde olabilir. Yada hatalarım yanlışlarım olabilir. Bu yazı ile beraber bir çok araştırma yapınız. İyi Çalışmalar Akvaristler…