Doğu Expresi Bileti Nasıl Alınır? Bilet Fiyatları – Doğu Expresi Güzergahı

Doğu ekspresi nedir? Doğu ekspresi bilet nasıl alınır? Doğu ekspresi bilet fiyatları 2020, vagon çeşitleri, Doğu Ekspresi güzergahı, Doğu ekspresi yataklı vagon fiyatı ile ilgili merak edilenler işte yazımızda…

Doğu Expresi Bilet

Doğu Expresi Bileti Nasıl Alınır? Bilet Fiyatları – Doğu Expresi Güzergahı

Herkesin hayalidir eşsiz manzara eşliğinde beyazların içindeki dağları seyrederek tren yolculuğu yapmak. Evet hepimiz ömrümüzde bir kez olsun yapmak istemişizdir.

Tarih kokan, dağların ve derelerin içinden geçip eşsiz manzaralar eşliğinde gün ışığını seyrederek yolculuk yapmak ister misiniz!

Son zamanlar da popüler olan doğu ekspresi özellikle kış aylarında hayallerinizi gerçekleştirecek bir yolculuk sunuyor.

Ama bu yolculukta varacağımız yer önemli değil hatta hiç varmak istemeyeceğiz. Yeni yerler keşfedeceğiz.


Doğu Expresi Bilet

İşte herkesin merak ettiği Doğu ekspresi nedir? – Doğu expresi güzergahı

Doğu ekspresi Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars anahatlarında sefer yapan TCDD’ ye ait express hattıdır.

Tek bir seferini 1310km  24.3 saatte tamamlayan doğu ekspresi Ankara-Kars arası sefer yapmaktadır.

Doğu Expresi Bilet
Doğu Ekspresi – birhayalinpesinde.com

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri

Doğu Ekspresi treninde 3 çeşit vagon bulunmaktadır.

1-Pulman

Normal koltuklu vagondur. Bir tarafta 2 çift ve diğer tarafında tek sıra koltuk bulunmaktadır. Koltuklar geniştir. Bu vagon daha çok kısa mesafe yolculuklar için kullanılıyor. 24 saat yolculuk için uygun değildir.

2-Örtülü Kuşetli

Odalardan oluşan vagondur. Her odada 4 kişilik karşılıklı koltuklar mevcuttur. Koltuklar ranza şeklinde yatak olabiliyor. Temiz nevresim her yolcu için veriliyor. Çift olarak gidecekseniz bu vagon türü sizin için uygundur. Yalnız odalar 4 kişilik olduğu için diğer koltuklarıda satın alarak rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Vagonda kız ve erkek olarak odaları ayırabiliyorlar. Odanızdaki diğer koltuklarıda satın alırsanız sıkıntı olmuyor.

3-Yataklı

İki kişilik odalardan oluşuyor. Odalarda masa, lavabo, buzdolabı, priz mevcuttur. Oldukça konforlu bir yolculuk için tercih edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? Doğu Ekspresi bilet al 2020

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ‘na bağlı olan Doğu Expresi’ nin bilet fiyatları için buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Güncel fiyatları siteden öğrenebilirsiniz.

Siteye girdikten sonra güzergahlar bölümüne tek yön yada gidiş-dönüş belirtip Ankara-Kars ana-hatlarını belirtin. Örnek ekran görüntüsü aşağıdadır.

Doğu Expresi Bilet

Devam diyerek sonraki adımda vagon çeşitini ve koltuk seçiyorsunuz. Daha sonra ödemeyi yapıp işleminiz gerçekleşmiş oluyor.

Bileti satın aldıktan sonra telefonunuza ve mail yolu ile bilet bilgileri gelecektir. Bu bilgiler ile sefer günü trene binerken görevliye söylemeniz yeterlidir.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Pulman – 48 TL

Örtülü Kuşetli – 63 TL

Yataklı – 118 TL

Güncel bilet fiyatları TCDD adresinde mevcuttur.

Ayrıca

Öğrenci,

Kamu görevlileri (Güvenlik mensupları, öğretmen…),

65 yaş üstü,

Çocuk,

İlgili kişilere indirimler mevcuttur.

Doğu Ekspresi Sefer Saatleri

Doğu ekspresi sefer saatleri Ankara Gar’ından saat 18:00 da kalkış yapıyor. Yine dönüş güzergahı Kars Gar’ ından saat 08:00 de kalkış yapıyor. Detaylı bilgi için TCDD adresini inceleyiniz.

Doğu Expresi Bilet

Doğu Ekspresi hakkında yararlı bilgiler

Genel İhtiyaçlar

  • Trende tuvalet mevcuttur.
  • Trenin restoranı mevcuttur. (Kredi kartı geçerlidir)
  • Her sefer öncesi trende temizlik yapılıyor. Temiz ütülü çarşaflar veriliyor. Lavabolarda temizlik ürünleri yenileniyor.

Yine yolculuk öncesi yanınıza yiyecek alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile ne zaman yolculuk yapılmalıdır? 

Doğu ekspresi ocak-şubat aylarında yani kış aylarında doğuya karlar büründüğünde tercih etmelisiniz. Karlı dağların arasından geçerken olağanüstü manzaranın tadını çıkarın.

Yine ilkbahar aylarında karlı beyaz manzara yerini yemyeşil manzaraya bırakacaktır. Bu aylarda da doğu ekspresi oldukça popülerdir.