Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri

Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri

Pahalı yemek isimleri, dünyanın en pahalı yemeği, dünyanın en pahalı yiyeceği, dünyanın en pahalı mantarı,

Dünyanın en pahalı yiyecekleri, lüks yaşantılı insanlar arasında adeta trend haline geldi. Dünyanın nadir ve pahalı yiyeceklerinin peşine düşen zenginler hatırı sayılır miktarlar ödeyerek bunlara sahip oluyorlar. Tabi bu yiyeceklere bu kadar para verilir mi! diyerek dünyanın en pahalı yiyecekleri listesini hazırladık.

İşte fiyatlarıyla dudak uçuklatan isimlerini ilk defa öğreneceğiniz dünyanın en pahalı yiyecekleri. Pahalı yemek isimleri,1-Beluga Havyarı

Balık yumurtasına verilen isimle bilinen havyar dünyanın birçok yerinde çeşitlilik kazanmıştır. Bunlardan en pahalısı olarak tanınan beluga havyarı iri taneleriyle en pahalı havyarlardandır. Beluga mersin balığından elde edilir.

Kilosu 5000 Euro fiyat buluyor.

2- Wagyu (Kobe) Eti

Dünyanın en pahalı yiyecekleri

Japonya ‘da wagyu bölgesinde elde edilen inek etidir. Bu etin ün salmasının sebebi burada yetiştirilen ineklerin doğduklarından itibaren düzenli olarak masaj yapılması ve arpa suyu verilmesi. Tabi bu iddianın bir pazarlama stratejisi olabilmesi tartışılabilir.

Fiyatı kg başına 1000 dolar kadar sunuluyor.

3- Beyaz Trüf Mantarı

Dünyanın en pahalı yiyecekleri

İtalya’nın Piemonte bölgesinde yer alan Alba kasabasında yetiştiriliyor. Fındık, meşe, ıhlamur gibi ağaçların altında kendiliğinden yetişen nadir bir türdür. Bulmak, çıkarmak ve pişirilmeside büyük ustalık ister.

Kilosu 6000 euro dur.

4- Kopi Luwak Kahvesi

Dünyanın en pahalı yiyecekleri

Dünyanı pahalı ve az üretilen kahvesidir. Endonezyada yaşayan bir kedi türü olan palmiye misk kedisinin yediği kahve çekirdeklerini dışkılamasıyla üretilmektedir. Toplanıp işlenerek dünyanın pek yerine uçuk fiyatlarla pazarlanmaktadır.

Bir fincan kahve fiyatı 80 dolardır.

5- Safran

Dünyanın en pahalı yiyecekleri

Safran, süsengiller familyasından, sonbaharda çiçek açan, 20–30 cm boyunda, çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharattır.

1 kilo safranın fiyatı 10-15 bin dolar civarındadır.

6- Le Madeline Au Truffe

Dünyanın en pahalı yiyecekleri

İşte size dünyanın en pahalı çikolatası. Ünlü Danimarkalı şef Fritz Knipschildt’in ürettiği La Madeline au Truffle, bu şöhretini %70 oranında kakao ve yoğun krema, vanilyadan alıyor.

Tanesi 250 dolardan fiyat buluyor.

7- Matsutake Mantarı

Dünyanın en pahalı yiyecekleri

Türkiye’de sedir ağaçlarının altında yetişen nadir bir mantar türüdür. Kanseri yenilediği, hücre yenilemesi yaptığı belirtiliyor. Özellikle Japon mutfağında popüler olan bu mantar Japonya’ya oldukça sık ihraç ediliyor.

Kilogram fiyatı 85-100 dolar arasındadır.