Geçmişten Günümüze İnternet, Neler Değişti ?Çağın en büyük icadı İNTERNET.

Geçmişten Günümüze İnternet; İnternet nedir?

Geçmişten Günümüze İnternet ; İngilizce inter(arası) ve net(ağ) isimlerinin birleşimi olan internet(ağlararası) 1969 yılında Soğuk savaş döneminde bağlı olan birkaç ağ arasında veri alışverişi haberleşme amacıyla kurulmuştur.


Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi tarafından Arpanet adı verilmiştir. Sadece askeri alanda kullanılan Arpanet siviller için yasaktı.

Arpanetin Gelişimi

Arpanet kurulduktan sonra günümüzde çok önemli bir yere sahip internet unsurlarından e-mail (elektronik posta) kavramı ortaya çıktı. Ram Tomlinson adımda bir yazılımcı 1972 yılında ilk e-mail i geliştirdi. Kullanıcı adı arasına konulan @ simgesini tercih etti ve günümüze kadar kullanılmaktadır.

İlk İnternet Kavramı

Arpanetin geliştiren mühendislerden Vinton Cerf sivillere yasak olmasına rağmen siviller tarafından kullanılmasına öncülük etti ve İnternet ismini ilk kullanan kişi olarak tarihe geçti. 1986 yılından sonra Amerika da hızla gelişmeye devam etti.

Geçmişten Günümüze İnternet

İnternetin Günümüze Kadar Gelişimi

Geçmişten Günümüze İnternet, Ağ sayısı arttıkça arpanet sistemi yetersiz kaldı ve çok büyük bir sorun ortaya çıktı. Daha kullanışlı hale getirilmesi gerekiyordu. 1991 yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) inde çalışan bilgisayar mühendisi Tim Berners-Lee Web (www) in temellerini attı. Devamında HTML kod dilini geliştirdi. Web in gelişimiyle birlikte İnternet kişisel kullanıma açıldı.

2000 yılı başında Web 2.0 sürümü ile birlikte web arama sitelerinin başında Google, online alışveriş siteleri, bankacılık işlemleri, reklamlar, devletlerin kurmuş olduğu sistemler, twitter facebook gibi sosyal ağların kurulmasına sebep oldu.

Ve günümüze kadar gelen tarihçesi bu şekilde oldu.

İnternetin gelişimi teknoloji ile birlikte devam etti. Yeni iş alanları oluştu. Kültür değişimleri, insanlar arası iletişim, aile yaşantısı gibi birçok

kültürel alanda değişimler oldu.

Geçmişten Günümüze İnternet

Gelecekte İnternet Yapay Zeka

Bilgisayarların, internetin kısacası teknolojinin insanların yerini alması ve kendi kendini geliştirebilen yapay zeka sistemlerinin gelecekte bizi bekliyor olması şüphesiz kaçınılmaz. Bu insanoğlu olarak bize ne tür zarar verir tartışmak gerekir.

Bakalım bizi gelecekte neler bekliyor…

Geçmişten Günümüze İnternet